Workshopy

Master class Pozdrav Slunce A a B

08.03.2020 18:00 - 20:30

Podrobně se podíváme na Surya namaskar A a B dle metody ashtanga jógy. Workshopy slouží k prohloubení vaší znalosti v joze a zvyšují i motivaci a zkoušením se člověk i více naučí a posune. Pozdrav slunce je nedílnou součástí jógové praxe. Je to komplexní praxe zahrnující jak předklony, tak i záklony a pracuje jak s pružností tak silou jedince. Pokud pozdravy slunce cvičíme každý den lze docílit zdravého a pružného těla a zlepší se i vaše koncentrovanost. Je základním stavebním kamenem pro zdravou a uvědomělou praxi ásan, ale i běžný den. Pracujeme s dechem, který je nedílnou systému jogy. Pomocí dechu se lépe soustředíme a prokrvíme naše tělo, okysličujeme své tělo a prohlubujeme vytrvalost a sílu skrz dech. Zahřívá tělo a připravuje ho následovně na ásany- pozice. -

Podíváme se spolu podrobně na pozdravy slunce spolu s vinyasou tzn. kdy se nadechuje a kdy vydechuje. -Od nejjednodušší varianty až po tu nejtěžší, která pak vede k prohloubení vaší síly pro stoj na rukou a lepší záklony v mostech. -podrobně si rozebereme pozici po pozici, jak být důkladně a bezpečně v pozicích, které jsou součástí PS. -vyzkoušíme si i odskoky v PS + prohloubení síly pro stoj na rukou -vysvětlíme si dristi (směry pohledu) při PS -vyzkoušíme i různé varianty metody pro prohloubení vašeho předklonu, protažení zadní strany vašeho těla a posílení středu těla a ramen, což můžete pak dělat mimo praxi ve studiu doma jako extra. Budu se těšit na viděnou.

Ucti své kořeny a najdi svůj střed

Pánevní dno & Střed těla & Diastáza
14.03.2020 11:00 - 15:00

Své pánevní dno máme, stejně jako svůj dech, stále s sebou. Vychází z něj kořeny našeho bytí. Přesto na něj tak často zapomínáme, vzpomeneme si až když se připomene skrze zdravotní obtíže. Těmto obtížím se však dá předejít a nastalý nežádoucí stav se dá správnou prací do velké míry napravit. Naše tělo je mocné. Nejen Vaše celé bytí a prožívání, ale i Váš stoj na rukou, na hlavě, nebo Váš bojovník či pozice stromu se změní, stanete se zakotvenějšími, přesto lehčími. Usadíte se ve svém středu, znovu naleznete sebedůvěru a zvýšíte svou odolnost proti vlivům z okolí.

Představme si, že naše životní energie neodchází z těla ven, ale můžeme ji využít pro správně fungující metabolismus, správnou funkci našich žláz, pohlavních orgánů, odstranit apatii, letargii, depresi, odstranit inkontinenci, zahojit rozestup břišních svalů, ulevit přetíženým bedrům, posílit přes pánevní dno naše zuby a kosti, zlepšit sexuální prožitek, uzdravit rozbolavělé tělo po porodu a mnoho dalšího. Můžeme odemknout skryté zdroje energie a zcela tak proměnit náš život a taktéž jógovou praxi. Získat větší sebedůvěru, jistotu, důvěru v život, najít centrum své životní energie. Pro změnu pracovat se svou jinovou energií a objevit v sobě jemnost, laskavost a péči. Workshop bude kombinací teorie a praxe - citlivé práce s tělem.

Program:

- Jógová praxe. Mula Bandha.

- Pánevní dno a střed těla (teorie). Rovina fyzická, emocionální, energetická, mentální a spirituální.

- Pánevní dno a střed těla (praxe). Harmonizace pánevního dna. Diastáza břišního svalu - prevence a náprava (praktické cviky).

Vhodné jako prevence. Vhodné po porodu (po šestinedělí).

Kontraindikace: pooperační stavy, nezhojené či bolavé rány a jizvy v břišní oblasti, akutní problémy v břišní oblasti, aktuální bakteriální či virová infekce, těhotenství, šestinedělí, panická ataka, schizofrenie, mentální poruchy, extrémní hypo/hypertenze, hraniční poruchy, epilepsie.


Prosím vezměte si s sebou i teplejší oblečení (např. mikinu, dlouhé kalhoty na cvičení), případně ponožky.

Lektorka: Petra Plutnarová

Petra se věnuje jógové terapii, vinjása józe, hatha józe, jin józe, meditaci a vede specializované workshopy v oblasti pánevního dna, zdravé páteře, prevence a terapie stresu a traumatu, meditace, práce s tekutinovým tělem a zvukem, obrácených pozicem a další. Za jógou jezdí po světě, studovala v ášramech v Indii, na Bali i na Srí Lance. Je i terapeutkou reiki. Je vášnivou tanečnicí a cestovatelkou. Více na HYPERLINK "https://www.yoguimuse.com" www.yoguimuse.com.

Jógová praxe jako nástroj celistvosti

04.04.2020 11:00 - 14:00 

Jak zjistit, zda naše jógová praxe funguje? Vylaďujeme s její pomocí to, co nám chybí a čeho nám přebývá nebo naopak svou stávající nerovnováhu ještě více posilujeme?

Jak se v našem těle a životě na podložce a mimo ni spojují základní elementy?

Jang je princip dynamický, rychlý horkokrevný, chce věci posouvat, dotahovat. Chce dobývat a vyhrávat. Jeho vyjádřením je dělání, síla, pohyb. Jako takový převažuje v mužském těle a mysli.

Jin je princip spočinutí, tekutosti, temnoty, odevzdání se. Jeho vyjádřením je otevření se, přijetí. Jako takový převažuje v ženském těle a mysli.

Oba principy jin a jang ale máme všichni v sobě, muži i ženy. A všichni čas od času potřebujeme věci posouvat a potom opět najít klid a harmonii ve svém srdci, přiblížit se sám sobě a možná se světu poté i snadněji otevřít a najít netušené kvality v interakci s okolím.

Workshop bude kombinací teorie a praxe, budeme praktikovat jógu dynamickou s důrazem na jang (sílu, horní polovinu těla, sílu nohou) i jin jógu, která nám otevře dveře k syrovosti naší existence a nehybnosti mysli, dovolí nám spočinout v klidu a zlepší naši flexibilitu. Dozvíme se a prožijeme, jakou roli hrají jin a jang v našich životech, proč je dobré je umět rozlišit a naučit se mezi nimi proplouvat stejně jako mezi naší mužskou a ženskou energií a jak k využití obou dojít. Jak podpořit harmonii, když nám některá energie chybí a jiná přebývá.

Vše uvedeme do kontextu dualit a celku, z pohledu jak tradiční jógové a ajurvédské praxe, tak tradiční čínské medicíny. Záměrem je znovuobjevit celistvost a znovu probudit všechny energie v našem těle k životu tak, aby nám sloužily jak v běžném životě tak při naší tělesné a duchovní praxi.

Program:

  • Jógová praxe pod vlivem Jang. Dynamika.
  • Princip duality a celku z pohledu různých tradic.
  • Jógová praxe pod vlivem Jinu. Uvolnění.

Lektorka: Petra Plutnarová

Petra se věnuje jógové terapii, vinjása józe, hatha józe, jin józe, meditaci a vede specializované workshopy v oblasti pánevního dna, zdravé páteře, prevence a terapie stresu a traumatu, meditace, práce s tekutinovým tělem a zvukem, obrácených pozicem a další. Za jógou jezdí po světě, studovala v ášramech v Indii, na Bali i na Srí Lance. Je i terapeutkou reiki. Je vášnivou tanečnicí a cestovatelkou. Více na www.yoguimuse.com.